Životopis,  
  rodina  
   Rodisko,  
  rodný dom  
   Dielo     Dokumenty,  
  pamätníky  
   Kalendárium     Timravina  
  studnička  
   Osobnosti   

  Novinky  
 MAĽUJEME TIMRAVU
 Kostol v Polichne
 Osobnosti
 BST - 140. výročie narodenia
 Juraj Čečetka - 100. výročie
 Moja teta Timrava

  Rodisko, rodný dom  

História a súčastnosť fary

Fara bola postavená v roku 1827 za pôsobenia farára Nathana Petiana. Boli v nej tri izby v jednom rade. Okrem toho bola tu priestranná kuchynka (neskôr z nej urobili kanceláriu a predizbu), v ktorej sa odbavovala aj príprava konfirmantov, a podkomínová miestnosť (neskôr tu bola zriadená kuchyňa). Na predných oblokoch sú mreže. Pri poslednej oprave fary odstránili z jedálne staré veľké črepové kachle, do ktorých sa kúrilo zvonku, z podkomínovej miestnosti. Rohová izba smerom k prameňu Timravy patrila dievčatám Slančíkovcov a volali ju "pokojík". V nej písala Timrava svoje práce. Timravin dom v Polichne je kultúrnou pamiatkou a je označený pamätnou tabuľou. Posledný farár, ktorý býval na fare bol Ivan Lizoň. Po jeho smrti v roku 1983 je fara neobývaná.

Budova chátra a nutne potrebuje opravu. Ničí ju spodná vlhkosť a dažďová voda, korá presakuje cez značne poškodenú strechu.

V roku 2003 sme zriadili v jednej miestnosti dobovú izbu a pripravujeme ďalšiu ako spomienku na našu rodáčku. Fara je prístupná verejnosti prípadní záujemcovia sa môžu kontaktovať na:

e-mail:kysel@polichno.sk
tel.:047 / 4379557
mobil:0908 / 551506

www.timrava.sk
Kontakt: Pavol Kyseľ, Polichno
Web Designed by Cico, peterkysel.sk